W związku z pandemią COVID-19 wszystkie zaplanowane działania w ramach projektu PIMReC - szkolenia dla ratowników oraz inne eventy są anulowane do
odwołania.
Więcej o projekcie i aktualne informacje, mozecie zobaczyć na stronie projektowej:
https://pimrec.pnu.edu.ua/pl/category/wiadomosci/
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Szkolenie na Ukrainie w Iwano-Frankiwsku 27 luty - 01 marzec 2020
Drugie z ośmiu szkoleń w ramach projektu „Adaptacja dawnego obserwatorium na górze Pop Iwan na potrzeby centrum szkoleniowego górskiego pogotowia ratunkowego" odbyło się na Ukrainie. Dziesięciu ratowników z GOPR Bieszczady pojechało na 4 dniowe szkolenie do Iwano-Frankiwska. Razem z dziesięcioma ratownikami z DSNS IF braliśmy udział w zajęciach z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Oprócz podstawowych działań KPP, ukraińska strona przygotowała dla nas prowizoryczny wypadek masowy, gdzie wolontariusze z maltańskiej służby grało pozorantów - zadaniem było przeprowadzenie poprawnie segregacji (triage) oraz ewakuacje poszkodowanych z autobusu.
Szkolenie Wetlina 12-15 grudnia 2019
W dniach 12-15 grudnia 2019 roku, odbyło się pierwsze szkolenie z zakresu Kwalifikowane Pierwszej Pomocy z projektu „Adaptacja dawnego obserwatorium na górze Pop Iwan na potrzeby centrum szkoleniowego górskiego pogotowia ratunkowego" realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. W szkoleniu brali udział ratownicy z grupy GOPR Bieszczady oraz ratownicy górscy DSNS z Obwodu Iwano-Frankiwskiego z Ukrainy. W trakcie trwania szkolenia ratownicy zapoznali się z zagadnieniami udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocyosoby dorosłej, dziecka, niemowlęcia. Do szkolenia zostały użyte zaawansowane technologicznie manekiny dziecka i niemowlęcia oraz 20 kamizelek bezpieczeństwa z wyposażeniem zakupione z dotacji projektu.
Podpisanie umowy projektowej 20-22 luty 2019r.
W Iwano-Frankiwsku na Ukrainie została podpisana deklaracja mająca na celu utworzenie Polsko-Ukraińskiej Szkoły Ratownictwa Górskiego. Dokument podpisali przedstawiciele Województwa Podkarpackiego oraz Obwodu Iwano-Frankiwskiego.
Do podpisania dokumentu doszło podczas wizyty Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla w Obwodzie Iwano-Frankiwskim, która miała miejsce w dniach 20-22 lutego br. Dokument dotyczy współpracy w zakresie współdziałania na rzecz stworzenia sprzyjających warunków do funkcjonowania Polsko-Ukraińskiej Szkoły Ratownictwa Górskiego pomiędzy Województwem Podkarpackim i Iwano-Frankiwską Obwodową Administracją Państwową.
Deklarację w językach polskim i ukraińskim podpisali po stronie polskiej Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR Krzysztof Szczurek, Dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki, a po stronie ukraińskiej Przewodniczący Iwano-Frankiwskiej Obwodowej Administracji Państwowej Oleg Gonczaruk, Komendant Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy w Obwodzie Iwano-Frankiwskim Wołodymyr Czernecki oraz Rektor Narodowego Uniwersytetu Przykarpackiego im. Wasyla Stefanyka Ihor Cependa.
23 lutego 2019 br. w Jaremczu odbyło się XIV posiedzenie robocze w sprawie renowacji dawnego Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego na górze Pop Iwan.
Posiedzeniu przewodniczyli dwaj inicjatorzy projektu, dyr Jan Malicki i prof. Ihor Cependa. Przez dwa dni wszyscy zaangażowani w projekt odbudowy Obserwatorium
dyskutowali o postępach prac, zrealizowanych projektach i perspektywach na przyszłość. Uczestnicy omówili tematy związane z odbudową, finansowaniem projektu,
funkcjonowaniem Polsko-Ukraińskiej Stanicy Ratownictwa Górskiego oraz przyszłą Międzynarodową Stacją Naukową “Obserwatorium”.
Niezwykle istotnym elementem spotkania było podpisanie umowy o dofinansowanie projektu w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-BY-UA 2014-2020, tym samym Grupa Bieszczadzka GOPR przystąpiła do projektu.