Dobrze przygotuj się do wyjścia na szlak. Oto kilka podstawowych wskazówek.
1)Nie wychodź w góry samotnie.
2)Jeśli nie uprawiasz regularnie sportu w przypadku dłuższej wędrówki przygotuj się fizycznie na kilka tygodni wcześniej.
3)Przygotuj odpowiedni ekwipunek (patrz: co zabrać z sobą w góry)
4)Zaplanuj trasę uwzględniając następujące elementy:
- wysokości nad poziomem morza (n.p.m.) na jaką będziesz musiał podejść i wędrować oraz różnice wzniesień na podejściach i zejściach w czasie wędrówki
- przewidywany czas marszu od planowanego punktu wyjścia do punktu docelowego
- godzinę wschodu i z zachodu słońca
- lokalizację obiektów, które mogą stanowić awaryjne schronienie na szlaku w przypadku załamania się pogody - szałasy, schrony, koleby, leśniczówki itp.
- drogę odwrotu jeżeli podejmiesz decyzję o skróceniu naszej wędrówki (deszcz, mgła, burza)
- stan szlaków turystycznych
- możliwości najsłabszego uczestnika. Na pierwszy dzień kilkudniowej wędrówki wybierz krótszy odcinek – organizm wymaga zaadaptowania (szczególnie w górach wysokich)
5)Bezpośrednio przed wyjściem w góry zapoznaj się z najnowszym komunikatem meteorologicznym oraz informacjami o stanie zagrożenia lawinowego. Nie podejmuj wycieczki w burzy, przy silnym wietrze i we mgle, po wielkich opadach śniegu, w przypadku zapowiadanych dużych skoków temperatur (ocieplenie, oziębienie).
6)Zostaw w domu, w miejscu pobytu (kwatera, schronisko) lub SMSem poprzez system EMESS (Emergency Message więcej info: http://www.emess.eu/ ) wiadomość o trasie wycieczki i przewidywanej godzinie powrotu.
7)Wychodź w góry jak najwcześniej rano by mieć zapas czasu przed zmrokiem w przypadku zagubienia się w terenie lub innych nieprzewidzianych okoliczności (wypadek itp.)