GOPR GRUPA BIESZCZADZKA

Oficjalna strona Grupy Bieszczadzkiej GOPR

GOPR realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

Telefon ratunkowy
601-100-300 lub 985

Zostań Ratownikiem Górskim Grupy Bieszczadzkiej GOPR

Jak zostać ratownikiem

Od kandydata na ratownika oczekujemy:

  1. Wiek: od 18 lat
  2. Nienaganny stan zdrowia,
  3. Znajomość topografii Bieszczadów i Beskidu Niskiego (części wschodniej),
  4. Preferowane zamieszkanie w województwie podkarpackim.
  5. Umiejętność jazdy na nartach,


Wymagane dokumenty:

  1. Podanie do Zarządu Grupy Bieszczadzkiej GOPR
  2. Wypełniona ankieta ( załączniki w zakładce ratownicy / jak zostać ratownikiem), podpisana przez dwóch ratowników, członków rzeczywistych,
  3. Zaświadczenie o dobrym stanie zdrowia (od lekarza medycyny pracy - do egzaminu można przystąpić z zaświadczeniem od lekarza rodzinnego)
  4. CV + oświadczenie o przetwarzaniu danych osobowych
  5. 2 zdjęcia

Egzamin dla kandydatów do GOPR odbędzie się w dniach 17 - 18 stycznia 2015r. na stoku Laworta i na Połoninie Wetlińskiej. Przyjazd na egzamin do godz. 10.00 na stok Laworta (w razie złych warunków narciarskich umieścimy informację o zmianach na stronie internetowej lub przez sms-y)
Prosimy o zabranie długopisów, nart (najlepiej turowych), odzieży i sprzętu adekwatnego do panujących warunków pogodowych, butów do biegania. Uczestnicy egzaminu ponoszą koszt dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia. Zakończenie egzaminu planujemy w niedzielę ok godz 12.00


Egzamin podzielony jest na 2 etapy:

  • cześć teoretyczną (topografia)
  • część sprawnościowo-techniczną

Egzamin teoretyczny z topografii zawiera: szczegółową topografię rejonu działania Grupy (Bieszczady i wschodnia część Beskidu Niskiego) w tym przebiegi szlaków, nazwy i wysokości najważniejszych wzniesień, schroniska górskie, pasma, rezerwaty, potoki. Punkty charakterystyczne zejść szlaków do miejscowości (np. za kościołem, obok przystanku PKS, za mostem itp.) Podstawy terenoznawstwa: określanie kierunku północnego za pomocą gwiazd i zegarka, przeliczanie skali mapy.

W części sprawnościowej Komisja złożona z instruktorów GOPR i instruktorów narciarskich, oceniać będzie w skali od 2 do 5 poprawność wykonania czterech ewolucji narciarskich. Kandydat będzie musiał przed komisją wykonać: pług do zatrzymania w linii spadku stoku, ześlizg boczny, jazda terenowa po głębokim śniegu lub po muldach (w zależności od warunków), jazda stylowa (dowolna) - stok narciarski Laworta w Ustrzykach Dolnych.

Wszelkie niezbędne i szczegółowe informacje na temat egzaminów i warunków przyjęć, można uzyskać w sanockiej Centrali Bieszczadzkiej Grupy GOPR, ul. Mickiewicza 49, 38-500 Sanok, tel. 13 463 22 04.

Sponsorzy GOPR:

Partnerzy GOPR:

Kontakt z Grupą Bieszczadzką GOPR
Stacja Centralna, ul. Mickiewicza 49, 38-500 Sanok
Tel. 13 4632204, Fax 13 4649804
e-mail: bieszczadzka@gopr.pl

nr konta 24 1240 2340 1111 0000 3191 3751

Naczelnik: Krzysztof Szczurek

Zastępca NaczelnikaJakub Dąbrowski

Zastępca Naczelnika: Jerzy Godawski

Szef Szkolenia: Kamil Krechlik

Wspierają GOPR:

Współpracujemy: